Stowarzyszenie "Amicus" Gminy Dzierzążnia - Trzech gości na ostatniej kawiarence

7 kwietnia w Kawiarence Obywatelskiej pojawił się długo wyczekiwany gość – Wójt Gminy Dzierzążnia – Pan mgr inż. Mirosław Opolski. Seniorzy nie kryli zadowolenia. Pan Wójt powitał zebranych po czym przeszedł do sedna sprawy. (Jak wiadomo wizyta ta była odpowiedzią na zaproszenie seniorów, a tematem rozmowy ogrzewanie w remizie). Pan Wójt poinformował, że w planach gminy na lata 2013/2014 jest częściowa renowacja remizy – co ucieszyło naszych seniorów. Kolejną dobrą wiadomością było to, że gmina napisała projekt o fundusze dzięki którym mogłaby polepszyć stan techniczny trzech remiz w okolicy, między innymi naszej gminnej w Dzierzążni. W projekcie opisana została również kwestia ogrzewania, które w przyszłym roku powinno pojawić się w budynku, jednak nie będzie ono takie o jakie zabiegali nasi seniorzy. Wójt wyjaśnił, że gminę nie stać jest na założenie ogrzewania stałego, mają pojawić się jedynie kaloryfery, które będzie można włączać w razie potrzeby. Pan Wójt kilka razy podkreślił, że projekt ten był w planach już od dawna, ale nasi seniorzy mimo wszystko poczuwają się do dołożenia swojej „cegiełki” w tej sprawie.

W spotkaniu uczestniczył również Przewodniczący OSP w Dzierzążni – Pan Paweł Krokwa, który w imieniu strażaków podkreślał, że remiza jako lokal służy wszystkim mieszkańcom i jej drzwi są zawsze otwarte dla Stowarzyszenia Amicus.

Po pożegnaniu Wójta Gminy przyszedł czas dla gościa z Jeleniej Góry – Pana Marcina Sobaszka, który przyjechał na zaproszenie Prezes Stowarzyszenia. Tematem prelekcji Pana Sobaszka był „Produkt lokalny jako narzędzie promocji”. Pan Sobaszek przybliżył seniorom jak wygląda Stowarzyszenie Lokalnej Grupy Działania Partnerstwa Ducha Gór, które działa w jego okolicy. Pokazał prezentację w której można było zobaczyć jak produkt lokalny wpływa na promocję miejscowości. Rozgorzała dyskusja czy na naszym terenie znajdują się jakieś produkty lokalne, które można byłoby wykorzystać do promowania gminy. Pan Sobaszek wyjaśnił, że warto znaleźć coś, co stanie się marką, co będzie wyróżnikiem dla naszej okolicy. Należy znaleźć produkt, który będzie rozpoznawany i charakterystyczny dla danej gminy i który będzie niósł za sobą różne wartości takie jak tradycja czy kultura. Znalezienie produktu lokalnego pozwoli wypromować miejscowość.  Dodatkowo zaproszony gość opowiedział o Karkonoszach i Jeleniej Górze zachęcając seniorów do wycieczki w tamte strony.