14  października br. odbyło się pierwsze spotkanie Mobilnej Kawiarenki Obywatelskiej.  Program, przygotowany przez stowarzyszenie Amicus, to cykl dziesięciomiesięcznych  spotykań z ekspertami z zakresu społeczeństwa obywatelskiego. MKO ma na celu zwiększenie partycypacji społecznej wśród osób w wieku 55+. W pierwszym spotkaniu uczestniczyło 33 mieszkańców gmin Dzierzążnia. Dla organizatorów spotkania był to powód do zadowalania, gdyż  zakładano, że w spotkaniu będzie uczestniczyło z pewnością mniej niż 30 osób. Spotkanie, mimo wcześniejszego przybycia gości i mieszkańców, rozpoczęło się punktualnie o godzinie 15.00 w siedzibie stowarzyszenia Amicus, mieszczącej się w remizie  strażackiej w Dzierzążni. Moderatorem spotkania był Marcin Kraśniewski. Spotkanie zrealizowało prawie wszystkie punkty jego porządku przedstawionego przez moderatora słuchaczom. Prezes stowarzyszenia Amicus  Elżbieta Demby jako pierwsza zabrała głos, witając wszystkich zebranych i zapraszając ich do trwałego uczestniczenia w spotkaniach.

Zaproszonym ekspertem była dr Magdalena Arczewska, adiunkt w Instytucie w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pani dr Arczewska przedstawiła w blisko dwu godzinnej prezentacji na czym polega społeczeństwo obywatelskie, czym się charakteryzuje, historie powstawania i jego znaczenie dla państwa. Ekspert zapoznał słuchaczy również z organizacjami pozarządowymi, procesem ich tworzenia, funkcjonowaniem i znaczeniem w społeczeństwie.  Zebrani mieszkańcy mogli na bieżącą śledzić poszczególne punkty wystąpienia w prezentacji przygotowanej przez gościa wyświetlanej na rzutniku.

Po wystąpieniu był czas na dyskusję, który jednak nie został do końca  wykorzystany przez słuchaczy. Mamy nadzieje, że w kolejnych spotkania obywatele będą aktywnie uczestniczyli w dyskusjach. 

Na zakończenie przeprowadzono ankietę przygotowaną przez moderatora. Wyniki ankiet pozwolił organizatorom  MKO poznać m. in. oczekiwania mieszkańców co do tematyki przyszłych spotkań. Prezes Elżbieta Demby zwróciła uwagę, iż MKO ma na celu organizować spotkania, które mają zaciekawić mieszkańców naszej gminy i dla tego ważna jest opinia samych obywateli w wieku 55+. 

Podczas spotkania zostały wyświetlone filmiki przedstawiające aktywność seniorów  w różnych miejscach Polski. Seniorzy z naszej gmin mieli możliwość poznać pomysł na zmianę otoczenia  ludzi w podobnym wieku. Kto wie, być może będziemy mogli niedługo zobaczyć naszych seniorów w podobnej aktywności.

Mimo niskiej temperatury panującej w sali prawie wszyscy obywatele opuścili ją z zadowoleniem- ankieta również dostarczyła informacji na ten temat (96 % zebranych uznało spotkanie za bardzo ciekawe prowadzone w przystępnej formie).  Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu MKO a także do uczestnictwa w czacie. Nasz  profil na skype to:  stowarzyszenieamicus aktywny godzinę po skończonym spotkaniu w każdą drugą i ostatnią niedzielę miesiąca czyli od godziny 17 do 18. Zapraszamy do zadawania pytań gościom. W następnym spotkaniu gościem będzie Pani przewodnicząca Rady Gminy w Dzierzążni  Agnieszka Harazińska.