Kawiarenka Obywatelska  27. 01. 2013 r. gościła Pana Andrzeja Daleckiego, ratownika medycznego,  który poprowadził zajęcia pn. „Obowiązek obywatelski - pierwsza pomoc medyczna”. Spotkanie, cieszące się żywą uwagą zebranych, składało się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Zaproszony gość, będący specjalistą w swojej dziedzinie, przedstawił pokrótce historię służby ratunkowej w Polsce, jej dawne i aktualne wyposażenie oraz metody współpracy pomiędzy placówkami z całego kraju. Nasi seniorzy dowiedzieli się jak prawidłowo wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, zachować się wobec poszkodowanej osoby, uniknąć niebezpieczeństwa podczas udzielanie pomocy oraz  jakie są ewentualne konsekwencje braku  działania  ratunkowych. W prezentacji zostały przedstawione liczne przykłady z życia codziennego ratowników medycznych, które z pewnością trafiały do słuchaczy, ilustrujące im skale problemu i konieczność edukowania społeczeństwa w  tym zakresie. Pan Ratownik chętnie udzielał odpowiedzi na pytania, które były bardzo często zadawane przez słuchaczy.  Po części teoretycznej i krótkiej przerwie, zostały zademonstrowane poprawna resuscytacja krążeniowo- oddechowa oraz pozycja bezpieczna. Obie czynności, które jak podkreślił Pan Dalecki, nie są trudne, a mogą uratować życie poszkodowanego. Po przedstawieniu prawidłowo wykonanych czynnościach przez specjalistę na manekinie i osobie pozorującą nieprzytomna, czynności wykonali nasi seniorzy-mimo początkowego oporu udało się namówić kilku naszych seniorów.

Na zakończenie gość spotkania życzył wszystkim samych dobrych dni, dni, w których nie będą musieli ratować nikomu życia, ale jeśli się zdarzy wykorzystali zdobyta wiedzę i umiejętności, aby uratować drugą osobę w sytuacji niebezpieczeństwa. Mamy nadzieje, że cel jaki stawia sobie Pan Dalecki, a także Stowarzyszanie Amicus- edukacja społeczna- został osiągnięty podczas spotkania w KO. Niedzielne spotkanie jak zawsze przebiegało w miłej atmosferze.